Why I Love This Recipe
- Easy: Cooking prime rib can seem intimidating, especially since it’s an expensive cut of meat! But this recipe has simple ingredients and easy to follow instructions that will allow even the most novice cook to have success!
- Cheaper cooked from home: it’s much cheaper to serve prime rib from home, then order from a restaurant! Most local grocery stores carry choice grade prime rib for between $14.99 to $15.99 per pound. I’ve found Costco to have the lowest prices for the best quality. They even sometimes carry prime grade meat.
How Much Do You Need?
The rule of thumb for buying prime rib is to buy one pound per person. A bone-in standing rib roast will feed about 2 people per bone. Also, be sure to consider how many side dishes you plan to serve. If you are preparing a large holiday meal with plenty of other food you could plan on 1/2 – 3/4 pound prime rib per person.The Prime rib roast (aka standing rib roast) is taken from the back of the upper ribs of the cow and typically makes up about 7 ribs. You don’t have to buy the whole section, just specify to your butcher how many pounds you would like.




