How to Make Brown-Bagging Better Than Buying

How to Make Brown-Bagging Better Than Buying
A bento box is one of the many containers Mary Hunt suggests to pack a lunch in. Elena Veselova/Shutterstock
Updated:
0:00

I know people who try to convince themselves they can buy lunch every day for less than they'd spend if they brought a bagged lunch to work. That kind of flawed thinking could well be the reason those same people complain that they do not make enough money to save any of it. Eating lunch out day after day is expensive. Here, let me do the math: $15 x 5 Days = $75 x 50 weeks = $3,750 per year. And that’s just a quick estimate.

If you could cut that number in half by bringing your lunch to work, you'd still have $1,875 for your savings account. However, I’m certain that with the right incentive (money in the bank is a great one), you could do even better than that.

Mary Hunt
Mary Hunt
Author
Mary invites you to visit her at EverydayCheapskate.com, where this column is archived complete with links and resources for all recommended products and services. Mary invites questions and comments at https://www.everydaycheapskate.com/contact/, “Ask Mary.” This column will answer questions of general interest, but letters cannot be answered individually. Mary Hunt is the founder of EverydayCheapskate.com, a frugal living blog, and the author of the book “Debt-Proof Living.” COPYRIGHT 2022 CREATORS.COM
Related Topics