Birdman and Grand Budapest Hotel Lead the 87th Academy Awards Nominations

January 19, 2015 Updated: April 23, 2016

By Maria Esteves – January 18, 2015

The 87th Academy Awards (2015 Oscar) Nominations were announced by Academy President Cheryl Boone Isaacs, directors Alfonso Cuarón, J.J. Abrams and actor Chris Pine, Thursday, January 15, 2015, 5:30 AM/PT at the Samuel Goldwyn Theater, Beverly Hills, California. Nine Oscar nominations went to Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), directed by Alejandro G. Iñárritu and The Grand Budapest Hotel, directed by Wes Anderson, including Best Picture; and eight nominations went to The Imitation Game, directed by Morten Tyldum including Best Director.

The 87th Academy Awards presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (A.M.P.A.S.) for outstanding film achievements of 2014, hosted by Neil Patrick Harris will be held at Hollywood’s Dolby Theatre & Highland Center and televised live on ABC Network and in over 220 countries worldwide on Sunday, February 22, 2015, 7:00 PM/ET | 4:00 PM/PT.

This year’s Oscar Nominees full list by category are:

Best Picture
AMERICAN SNIPER, directed by Clint Eastwood Watch trailer  
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), directed by Alejandro G. Iñárritu Watch trailer 
BOYHOOD, directed by Richard Linklater Watch trailer 
THE GRAND BUDAPEST HOTEL, directed by Wes Anderson Watch trailer  
THE IMITATION GAME, directed by Morten Tyldum Watch trailer 
SELMA, directed by Aaron Fulmer Watch trailer 
THE THEORY OF EVERYTHING, directed by James Marsh Watch trailer 
WHIPLASH, directed by Damien Chazelle Watch trailer

Best Documentary Feature
CITIZENFOUR, directed by Laura Poitras Watch trailer 
FINDING VIVIAN MAIER, directed by John Maloof Watch trailer
LAST DAYS IN VIETNAM, directed by Rory Kennedy Watch trailer 
THE SALT OF THE EARTH, directed by Juliano Ribeiro Salgado and Wim Wenders Watch trailer
VIRUNGA, directed by Orlando von Einsiedel Watch trailer

Best Documentary Short
CRISIS HOTLINE: VETERANS PRESS 1, directed by Ellen Goosenberg Kent Watch trailer 
JOANNA, directed by Aneta Kopacz Watch trailer 
OUR CURSE, directed by Tomasz Sliwinski Watch trailer 
THE REAPER (LA PARKA), directed by Gabriel Serra Arguello Watch trailer 
WHITE EARTH, directed by J. Christian Jensen http://whiteearthmovie.com 

Best Foreign Language
IDA, directed by Pawel Pawlikowski (Poland) Watch trailer 
LEVIATHAN, directed by Andrey Zvyagintsev (Russia) Watch trailer 
TANGERINES, directed by Zaza Urushadze (Estonia) Watch trailer  
TIMBUKTU, directed by Abderrahmane Sissako (Mauritania) Watch trailer 
WILD TALES, directed by Damián Szifrón (Argentina) Watch trailer

Best Animated Feature
BIG HERO 6, directed by Don Hall and Chris Williams Watch trailer
THE BOXTROLLS, directed by Anthony Stacchi and Graham Annable Watch Trailer 
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2, directed by Dean DeBlois Watch Trailer 
SONG OF THE SEA, directed by Tomm Moore Watch trailer 
THE TALE OF THE PRINCESS KAGUYA, directed by Isao Takahata Watch trailer  

Best Animated Short
THE BIGGER PICTURE, directed by Daisy Jacobs Watch trailer 
THE DAM KEEPER, directed by Robert Kondo and Dice Tsutsumi  Watch trailer
FEAST, directed by Patrick Osborne Watch trailer 
ME AND MY MOULTON, directed by Torill Kove Watch trailer
A SINGLE LIFE, directed by Joris Oprins Watch trailer  

Best Live Action Short
AYA, directed by Oded Binnun and Mihal Brezis Watch trailer 
BOOGALOO AND GRAHAM, directed by Michael Lennox
BUTTER LAMP (LA LAMPE AU BEURRE DE YAK), directed by Hu Wei and Julien Féret Watch trailer 
PARVANEH, directed by Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger Watch trailer 
THE PHONE CALL, directed by Mat Kirkby Watch trailer  

Best Director
WES ANDERSON for The Grand Budapest Hotel
ALEJANDRO G. IÑÁRRITU for Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
RICHARD LINKLATER for Boyhood
BENNETT MILLER for Foxcatcher
MORTEN TYLDUM for The Imitation Game

Best Actor
STEVE CARELL in Foxcatcher
BRADLEY COOPER in American Sniper
BENEDICT CUMBERBATCH in The Imitation Game
MICHAEL KEATON in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
EDDIE REDMAYNE in The Theory of Everything

Best Actress
MARION COTILLARD in Two Days, One Night
FELICITY JONES in The Theory of Everything
JULIANNE MOORE in Still Alice
ROSAMUND PIKE in Gone Girl
REESE WITHERSPOON in Wild Watch trailer 

Best Supporting Actor
ROBERT DUVALL in The Judge
ETHAN HAWKE in Boyhood
EDWARD NORTON in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
MARK RUFFALO in Foxcatcher
J.K. SIMMONS in Whiplash

Best Supporting Actress
PATRICIA ARQUETTE in Boyhood
LAURA DERN in Wild
KEIRA KNIGHTLEY in The Imitation Game
EMMA STONE in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
MERYL STREEP in Into the Woods

Best Production Design
ADAM STOCKHAUSEN for The Grand Budapest Hotel
MARIA DJURKOVIC for The Imitation Game
NATHAN CROWLEY for Interstellar
DENNIS GASSNER for Into the Woods
SUZIE DAVIES for Mr. Turner

Best Original Screenplay
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
BOYHOOD, written by Richard Linklater Watch trailer
FOXCATCHER, written by Max Frye and Dan Futterman
THE GRAND BUDAPEST HOTEL, written by Wes Anderson
NIGHTCRAWLER, written by Dan Gilroy

Best Adapted Screenplay
AMERICAN SNIPER, written by Jason Hall Watch trailer
THE IMITATION GAME, written by Graham Moore
INHERENT VICE, written by Paul Thomas Anderson
THE THEORY OF EVERYTHING, written by Anthony McCarten
WHIPLASH, written by Damien Chazelle

Best Film Editing
AMERICAN SNIPER, editing by Joel Cox and Gary D. Roach
BOYHOOD, editing by Sandra Adair
THE GRAND BUDAPEST HOTEL, editing by Barney Pilling
THE IMITATION GAME, editing by William Goldenberg
WHIPLASH, editing by Tom Cross

Best Sound Editing
AMERICAN SNIPER, sound editing by Alan Robert Murray and Bub Asman
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), sound editing by Martín Hernández and Aaron Glascock
THE HOBBIT: THE BATTLE OF THE FIVE ARMIES, sound editing by Brent Burge and Jason Canovas
INTERSTELLAR, sound editing by Richard King
UNBROKEN, sound editing by Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing
AMERICAN SNIPER, sound mixing by John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), sound mixing by Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
INTERSTELLAR, sound mixing by Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
UNBROKEN, sound mixing by Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
WHIPLASH, sound mixing by Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Best Original Score
THE GRAND BUDAPEST HOTEL, composer Alexandre Desplat
THE IMITATION GAME, composer Alexandre Desplat
INTERSTELLAR, composer Hans Zimmer
MR. TURNER, composer Gary Yershon
THE THEORY OF EVERYTHING, composer Jóhann Jóhannsson

Best Original Song
EVERYTHING IS AWESOME from The Lego Movie; music and lyric by Shawn Patterson
GLORY from Selma; music and lyric by John Stephens and Lonnie Lynn
GRATEFUL from Beyond the Lights; music and lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
I’M NOT GONNA MISS YOU from Glen Campbell…I’ll Be Me; music and lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
LOST STARS from Begin Again; music and lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best Visual Effects
CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER, visual effects by Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
DAWN OF THE PLANET OF THE APES, visual effects by Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
GUARDIANS OF THE GALAXY, visual effects by Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
INTERSTELLAR, visual effects by Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST, visual effects by Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Best Cinematography
BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), cinematographer Emmanuel Lubezki
THE GRAND BUDAPEST HOTEL, cinematographer Robert Yeoman
IDA, cinematographer Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
MR. TURNER, cinematographer Dick Pope
UNBROKEN, cinematographer Roger Deakins

Best Costume Design
THE GRAND BUDAPEST HOTEL, costume designer Milena Canonero
INHERENT VICE, costume designer Mark Bridges
INTO THE WOODS, costume designer Colleen Atwood
MALEFICENT, costume designer nna B. Sheppard and Jane Clive
MR. TURNER, costume designer Jacqueline Durran

Best Makeup and Hairstyling
FOXCATCHER, makeup and hairstyling artist Bill Corso and Dennis Liddiard
THE GRAND BUDAPEST HOTEL, makeup and hairstyling artist Frances Hannon and Mark Coulier
GUARDIANS OF THE GALAXY, makeup and hairstyling artist Elizabeth Yianni-Georgiou and David White