8th Asian Film Awards 2014: Date, Venue, Organizer, List of Nominees

By Larry Ong, Epoch Times
March 26, 2014 7:53 pm Last Updated: March 26, 2014 7:57 pm

The 8th Asian Film Awards (AFA) ceremony is set for Thursday, March 27, at the City of Dreams casino resort in Macau.

This is the first year the Awards is organized by Asian Film Awards Academy. 

The first seven edition of the award were organized by the Hong Kong International Film Festival Society.

The AFA also has the support of three major Asian film festivals, namely, The Hong Kong International Film Festival Society, the Busan International Film Festival, and the Tokyo International Film Festival.

Wong Kar Wai’s martial arts film, The Grandmasters, tops the AFA nominees list with 11 nominations out of 14 categories, including Best Film and Best Director.

Korean director Bong Joon Ho’s sci-fi fantasy Snowpiercer is the second most nominated film with 5 nominations.

 

Best Film

No Man’s Land (Mainland China)

The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

The Great Passage (Japan)

The Lunchbox (India)

Snowpiercer (South Korea/U.S./France)

Stray Dogs (Taiwan)

Best Director

– Bong Joon-ho, Snowpiercer (South Korea/U.S./France)

– Anthony Chen, Ilo Ilo (Singapore)

– Hirokazu Koreeda, Like Father, Like Son (Japan)

– Tsai Ming-liang, Stray Dogs (Taiwan)

– Wong Kar-wai, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

Best Actor

– Masaharu Fukuyama, Like Father, Like Son (Japan)

– Irrfan Khan, The Lunchbox (India)

– Lee Kang-sheng, Stray Dogs (Taiwan)

– Tony Leung, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

– Song Kang-ho, The Attorney (South Korea)

Best Actress

– Eugene Domingo, Barber’s Tales (The Philippines)

– Han Hyo-joo, Cold Eyes (South Korea)

– Paw Hee-ching, Rigor Mortis (Hong Kong)

– Maki Yoko, The Ravine of Goodbye (Japan)

– Zhang Ziyi, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

Best Newcomer

– Choi Hon-yick, The Way We Dance (Hong Kong)

– Im Si-wan, The Attorney (South Korea)

– Jiang Shuying, So Young (Mainland China)

– Misaki Kinoshita, The Backwater (Japan)

– Keita Ninomiya, Like Father, Like Son (Japan)

Best Supporting Actor

– Mark Chao, So Young (Mainland China)

– Huang Bo, No Man’s Land (Mainland China)

– Jung Woo-sung, Cold Eyes (South Korea)

– Joe Odagiri, The Great Passage (Japan)

– Satoshi Tsumabuki, Tokyo Family (Japan)

Best Supporting Actress

– Yu Aoi, Tokyo Family (Japan)

– Mavis Fan, Will You Still Love Me Tomorrow? (Taiwan)

– Kim Young-ae, The Attorney (South Korea)

– Fumi Nikaido, Why Don’t You Play in Hell? (Japan)

– Yeo Yann Yann, Ilo Ilo (Singapore)

Best Screenwriter

– Ritesh Batra, The Lunchbox (India)

– Bong Joon-ho, Kelly Masterson, Snowpiercer (South Korea/U.S./France)

– Li Qiang, So Young (Mainland China)

– Kensaku Watanabe, The Great Passage (Japan)

– Wong Kar-wai, Zou Jingzhi, Xu Haofeng, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

Best Cinematographer

– Kim Byung-seo, Yeo Kyung-bo, Cold Eyes (South Korea)

– Liao Pen-jung, Shong Woon-chong, Lu Qing-xin, Stray Dogs (Taiwan)

– Philippe Le Sourd, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

– Man-ching Ng, Rigor Mortis (Hong Kong)

– Aziz Zhambakiyev, Harmony Lessons (Kazakhstan/Germany/France)

Best Production Designer

– William Chang, Alfred Yau Wai-ming, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

– Hao Yi, No Man’s Land (Mainland China)

– Hisao Inagaki, Why Don’t You Play in Hell? (Japan)

– Ken Mak, Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Mainland China/ Hong Kong)

– Ondrej Nekvasil, Snowpiercer (South Korea/U.S./France)

Best Composer

– Zeke Khaseli, Yudhi Arfan, What They Don’t Talk About When They Talk About Love (Indonesia)

– Ehsaan Noorani, Shankar Mahadevan, Loy Mendonsa Run Milkha Run (India)

– Shigeru Umebayashi, Nathaniel Mechaly, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

Best Editor

– William Chang, Benjamin Courtines, Poon Hung-yiu, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

– Du Yuan, No Man’s Land (Mainland China)

– Junichi Ito, Why Don’t You Play in Hell? (Japan)

– David M. Richardson, Rigor Mortis (Hong Kong)

– Shin Min-kyung, Cold Eyes (South Korea)

Best Visual Effects

– Shuji Asano, Real (Japan)

– Pierre Buffin, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

– Enoch Chan, Rigor Mortis (Hong Kong)

– Jeong Seong-jin, Mr. Go (South Korea/Mainland China)

– Kim Wook, Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Mainland China/ Hong Kong)

Best Costume Designer

– William Chang, The Grandmaster (Hong Kong/Mainland China)

– Catherine George, Snowpiercer (South Korea/U.S./France)

– Lee Pik-kwan, Bruce Yu, Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Mainland China/ Hong Kong)

– Shim Hyun-sub, The Face Reader (South Korea)