World Cup 2014: Schedule, Groups, Bracket, Teams, TV and Live Stream Info for FIFA Tournament

June 12, 2014 Updated: June 12, 2014

The 2014 FIFA World Cup is starting today on June 12, and people are looking for the schedule and bracket as well as information about the groups and teams, and watching the games on television or via live streaming.

Brazil and Croatia kick off the tournament on Thursday with a game that starts at 4 p.m. EDT (9 p.m. GMT).

See the other info below.

Groups and Teams

Group A

Brazil
Cameroon
Croatia
Mexico 

Group B

Australia
Chile
Netherlands
Spain

Group C

Colombia
Greece
Ivory Coast
Japan

Group D

Costa Rica
England
Italy
Uruguay

italy

Italy’s soccer players, from left, Alberto Aquilani, Giorgio Chiellini, Gabriel Paletta, Andrea Barzagli, Claudio Marchisio and Alessio Cerci train for the World Cup in Mangaratiba, Brazil, Thursday, June 12, 2014. Italy plays in group D at the World Cup. (AP Photo/Antonio Calanni)

Group E

Ecuador
France
Honduras
Switzerland

Group F

Argentina
Bosnia
Iran
Nigeria

Group G

Germany
Ghana
Portugal
USA

Group H

Algeria
Belgium
Korea
Russia

Bracket

bracket

Schedule, TV and Live Stream Info

Note that live streaming will be available via Univision, Watch ESPN, ABC Go, BBC, and ITV, and through many of the other countries’ broadcasters.

See the channels for other countries below the schedule (can search for “other countries” to jump there).

All times are Eastern Daylight Time, which is one hour ahead of BRT. 

Thursday, June 12

4:00 p.m.

A1. Brazil vs. A2. Croatia at Arena Corinthians, São Paulo
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Friday, June 13

12:00 p.m.

A3. Mexico vs. A4. Cameroon at Estadio das Dunas, Natal
ESPN2, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m. 

B1. Spain vs. B2 Netherlands at Arena Fonte Nova, Salvador 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

6:00 p.m. 

B3. Chile vs. B4. Australia at Arena Pantanal, Cuiabá 
ESPN2, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Saturday, June 14

12:00 p.m.

C1. Colombia vs. C2. Greece at Estádio Mineirão, Belo Horizonte 
ABC, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m.

D1. Uruguay vs. D2. Costa Rica at Estádio Castelão, Fortaleza 
ABC, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

6:00 p.m.

D3. England vs. D4. Italy at Arena Amazônia, Manaus 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

9:00 p.m.

C3. Ivory Coast vs. C4. Japan at Arena Pernambuco, Recife 
ESPN, ITV, ESPN Radio

Sunday, June 15

12:00 p.m.

E1. Switzerland vs. E2. Ecuador at Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasilia 
ABC, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m.

E3. France vs. E4. Honduras at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre 
ABC, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

6:00 p.m.

F1. Argentina vs. F2. Bosnia-Herzegovina at Estadio do Maracanã, Rio de Janeiro 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Monday, June 16

12:00 p.m.

G1. Germany vs. G2. Portugal at Arena Fonte Nova, Salvador 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m.

F3. Iran vs. F4. Nigeria at Arena da Baixada, Curitiba 
ESPN, BBC, ESPN Radio

6:00 p.m.

G3. Ghana vs. G4. United States at Estadio das Dunas, Natal 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Tuesday, June 17

12:00 p.m.

H1. Belgium vs. H2. Algeria at Estádio Mineirão, Belo Horizonte 
ESPN, ITV, ESPN Radio

3:00 p.m.

A1. Brazil vs. A3. Mexico at Estádio Castelão, Fortaleza
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

6:00 p.m.

H3. Russia vs. H4. South Korea at Arena Pantanal, Cuiabá 
ESPN, BBC, ESPN Radio

Wednesday, June 18

12:00 p.m.

B4. Australia vs. B2. Netherlands at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m.

B1. Spain vs. B3. Chile at Estadio do Maracanã, Rio de Janeiro 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

6:00 p.m.

A4. Cameroon vs. A2. Croatia at Arena Amazônia, Manaus 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Thursday, June 19

12:00 p.m.

C1. Colombia vs. C3. Ivory Coast at Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasilia 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m.

D1. Uruguay vs. D3. England at Arena Corinthians, São Paulo 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

6:00 p.m.

C4. Japan vs. C2. Greece at Estadio das Dunas, Natal 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Friday, June 20

12:00 p.m.

D4. Italy vs. D2. Costa Rica at Arena Pernambuco, Recife 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m.

E1. Switzerland vs. E3. France at Arena Fonte Nova, Salvador 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

6:00 p.m.

E4. Honduras vs. E2. Ecuador at Arena da Baixada, Curitiba 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Saturday, June 21

12:00 p.m.

F1. Argentina vs. F3. Iran at Estádio Mineirão, Belo Horizonte 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m.

G1. Germany vs. G3. Ghana at Estádio Castelão, Fortaleza 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

6:00 p.m.

F4. Nigeria vs. F2. Bosnia Herzegovina at Arena Pantanal, Cuiabá 
ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Sunday, June 22

12:00 p.m.

H1. Belgium vs. H3. Russia at Estadio do Maracanã, Rio de Janeiro 
ABC, , BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

3:00 p.m.

H4. South Korea vs. H2. Algeria at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre 
ABC, ITV, ESPN Radio

6:00 p.m.

G4. United States vs. G2. Portugal at Arena Amazônia, Manaus 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Monday, June 23

12:00 p.m.

B2. Netherlands vs. B2. Chile at Arena Corinthians, São Paulo 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

12:00 p.m.

B4. Australia vs. B1. Spain at Arena da Baixada, Curitiba 
ESPN2, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

A2. Croatia vs. A3. Mexico at Arena Pernambuco, Recife 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

A4. Cameroon vs. A1. Brazil at Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasilia 
ESPN2, ITV, ESPN Radio

Tuesday, June 24

12:00 p.m.

D4. Italy vs. D1. Uruguay at Estadio das Dunas, Natal 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

12:00 p.m.

D2. Costa Rica vs. D3. England at Estádio Mineirão, Belo Horizonte 
ESPN, ITV, ESPN Radio

4:00 p.m.

C4. Japan vs. C1. Colombia at Arena Pantanal, Cuiabá 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

C2. Greece vs. C3. Ivory Coast at Estádio Castelão, Fortaleza 
ESPN2, BBC, ESPN Radio

Wednesday, June 25

12:00 p.m.

F4. Nigeria vs. F1. Argentina at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre 
ESPN, ITV, ESPN Radio, Fútbol de Primera

12:00 p.m.

F2. Bosnia Herzegovina vs. F3. Iran at Arena Fonte Nova, Salvador 
ESPN2, ITV, ESPN Radio

4:00 p.m.

E2. Ecuador vs. E3. France at Estadio do Maracanã, Rio de Janeiro 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

E4. Honduras vs. E1. Switzerland at Arena Amazônia, Manaus 
ESPN2, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Thursday, June 26

12:00 p.m.

G4. United States vs. G1. Germany at Arena Pernambuco, Recife 
ESPN, BBC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

12:00 p.m.

G2. Portugal vs. G3. Ghana at Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasilia 
12:00 p.m., BBC, ESPN2, ESPN Radio

4:00 p.m.

H4. South Korea vs. H1. Belgium at Arena Corinthians, São Paulo 
4:00 p.m., ITV, ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

H2. Algeria vs. H3. Russia at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre 
4:00 p.m., ITV, ESPN, ESPN Radio

Round of 16

Team designations below refer to place in the group standings. BBC and ITV coverage hasn’t been announced yet for this part.

Saturday, June 28

12:00 p.m.

Match 49, 1A vs. 2B. at Estádio Mineirão, Belo Horizonte 
ABC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

Match 50, 1C vs. 2D. at Estadio do Maracanã, Rio de Janeiro 
ABC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Sunday, June 29

12:00 p.m.

Match 51, 1B. vs. 2A. at Estádio Castelão, Fortaleza 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

Match 52, 1D. vs. 2C. at Arena Pernambuco, Recife 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Monday, June 30

12:00 p.m.

Match 53, 1E. vs. 2F. at Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasilia 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

Match 54, 1G. vs. 2H. at Estádio Beira-Rio, Porto Alegre 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Tuesday, July 1

12:00 p.m.

Match 55, 1F. vs. 2E. at Arena Corinthians, São Paulo
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

Match 56, 1H. vs. 2G. at Arena Fonte Nova, Salvador 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Quarterfinals

Friday, July 4

12:00 p.m.

Match 58, Winner of Match 53 vs. Winner of Match 54 at Estadio do Maracanã, Rio de Janeiro 
ESPN2, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m.

Match 57, Winner of Match 49 vs. Winner of Match 50 at Estádio Castelão, Fortaleza 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Saturday, July 5

12:00 p.m.

Match 60, Winner of Match 55 vs. Winner of Match 56 at Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasilia 
ABC, ESPN Radio, Fútbol de Primera

4:00 p.m. 

Match 59, Winner of Match 51 vs. Winner of Match 52 at Arena Fonte Nova, Salvador 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Semifinals

Tuesday, July 8

4:00 p.m.

Match 61, Winner of Match 57 vs. Winner of Match 58 at Estádio Mineirão, Belo Horizonte 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Wednesday, July 9

4:00 p.m.

Match 52, Winner of Match 59 vs. Winner of Match 60 at Arena Corinthians, São Paulo 
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Third Place Game

Saturday, July 12

4:00 p.m.

Loser of Match 61 vs. Loser of Match 62 at Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasilia
ESPN, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Championship Game

Sunday, July 13

4:00 p.m.

Winner of Match 61 vs. Winner of Match 62 at Estadio do Maracanã, Rio de Janeiro 
ABC, Univision, ESPN Radio, Fútbol de Primera

Other Countries

Afghanistan — Ariana TV

Albania — RTSH, Digi-Alb

Andorra — TF1, BeIN Sports

Angonla — TPA

Aruba — TeleAruba

Armenia — ARMTV

Argentina — Canal 7, America 2, Canal 13, TyC Sports

Australia — SBS

Austria — ORF

Azerbaijan — ITV

Belarus — BTRC

Belgium — VRT, RTBF

Benin — ORTB

Bolivia — Red Uno de Bolivia, Unitel, Millicom

Bosnia — BHRT

Bulgaria — BNT

Burkina Faso — RTB

Burundi — RTNB

Brazil – TV Globo, Rede Bandeirantes, SporTV, ESPN Brasil, BandSports, Fox Sports

Brunei – Astro

Cameroon — CRTV

Cambodia — CTN

Canada — CBC

Cape Verde — RTC

Caribbean — SportsMax

Chad — RTNT

Chile — TVN, Canal 13

China – CCTV

Colombia — RCN TV, Caracol V, Millicom

Costa Rica — Repretel, Teletica, Millicom

Cote d’Ivoire — RTI

Croatia — HRT

Cyprus — CyBC

Czech Republic — CT

Denmark — DR, TV 2

Democratic Republic of Congo — RTNC

Ecuador — Gama TV, DirecTV, TC Television

El Salvador — TCS, Millicom

Estonia — ERR

Ethiopia — ETV

Faroe Islands — DR, KVF

Fiji — Mai TV

Finland — Yle 

France – TF1, beIN Sports

Gabon — RTG

Ghana — GBC, Metro TV

Georgia — GPB

Germany — ARD, ZDF

Greece — NERIT, Nova Sports

Greenland — DR, KNR

Guatemala — Albavision, Radio Television Guatemala, Millicom

Guinea — RTG

Hong Kong — TVB

Honduras — Vica Television, Telesistema, Televisora Hondurena, Millicom

Hungary — MTV, Digi Sport

Iceland — RUV, 365

India – MSM

Indonesia — ANTV, tvOne

Iran — IRIB 

Ireland — RTE

Israel — IBA, Reshet

Italy — RAI, Sky Italia

Jamaica — CVM Television

Japan – Dentsu, Nippon, TBS

Kazakhstan — Perviy Kanal Evraziya

Kenya — KBC 

Kyrgyzstan — NTS

Korea – SBS Korea

Kosovo — RTK, Digit-Alb

Laos — TVLAO

Latvia — LTV

Lebanon — Tele Liban

Liechtenstein — SRG SSR

Lithuania — LRT

Macau — TDM

Macedonia — MRT

Madagascar — MATV

Malaysia — Astro, RTM

Mali — ORTM

Malta — PBS

Mauritius — MBC

Mexico – Televisa, OTI, TV Azteca, Cinepolis

Middle East and North Africa — beIN Sports

Moldova — TeleRadio–Moldova

Monaco — TF1, beIN Sports

Mongolia — Emerge Media

Montenegro — RTCG

Mozambique — TVM

Myanmar — Sky Net

Namibia — NBC

Netherlands — NOS

New Zealand — TVNZ, Sky Sport

Nicaragua — Televicentro, Ratensa 

Niger — ORTN

Nigeria – Broadcasting Organisation of Nigeria, Optima Sports Management International

Norway — NRK, TV 2

Oceania — Click Pacific

Panama – Corporación Medcom, Televisora Nacional, Cable Onda

Paraguay — SNT, Telefuturo, Millicom

Peru — Andina de Television, DirecTV

Philippines — ABS-CBN

Poland — TVP

Portugal — RTP, CMTV, SportTV

Romania — TVR

Russia — Pervyi Kanal, VGTRK

Rwanda — Television Rwandaise

Senegal — RTS

Serbia — RTS

Seychelles — SBC

Slovakia — RTS

Slovenia — RTVSLO

Singapore — Star Hub TV

South Africa — SABC, Supersport

South Asia (Bangladesh, Bhutan, India, Maldives, Nepal, Pakistan, Sri Lanka) — MSM Satellite, Seven3

Spain — Mediaset Espana, Gol Television

Sub-Saharan Africa — Supersport, Canal+

Suriname — STVS

Swaziland — STVA

Sweden — TV4Sweden, SVT

Switzerland — SRG SRR

Taiwan — ELTA, Era Television

Tanzania — TBS

Thailand — RSPCL

Timor-Leste — RTTL

Togo — TVT

Trinidad and Tobago — One Caribbean Media

Turkey — TRT

Ukraine — NTKU, Ukrayina, Football

Uruguay — Monte Carlo TV, Sociedad Anonima Emisoras de Television y Anexos, Sociedad Televisora Larrañaga

Venezuela – Meridiano Televisión, Venevisión, TVes, DirecTV

Vietnam — VTV

Zambia — ZNBC, MUVI TV

Zimbabwe — ZBC