DAY 2 Results of the XXIX Summer Olympics

By Epoch Times Staff
Epoch Times Staff
Epoch Times Staff
August 10, 2008 Updated: August 24, 2008

 

Discipline

Event

Nation

 

 

Archery

Women’s Team

PARK Sung-Hyun, YUN Ok-Hee, JOO Hyun-Jung

Korea

ZHANG Juan Juan, CHEN Ling, GUO Dan

China

ARNOLD Virginie, DODEMONT Sophie, SCHUH Berengere

France

     

 

Cycling – Road

Women’s Road Race

COOKE Nicole

Great Britain

JOHANSSON Emma

Sweden

GUDERZO Tatiana

Germany

     

 

 

Diving   

Women’s Synchronised 3m Springboard

COOKE Nicole

Great Britain

JOHANSSON Emma

Sweden

GUDERZO Tatiana

Germany

     

 

Fencing

Men’s Individual Epee

TAGLIARIOL Matteo

Italy

JEANNET Fabrice

France

ABAJO Jose Luis

Spain

     

 

Fencing

Men’s Individual Epee

TAGLIARIOL Matteo

Italy

JEANNET Fabrice

France

ABAJO Jose Luis

Spain

     

 

Judo

Men’s -66 kg

UCHISHIBA Masato

Japan

DARBELET Benjamin

France

ARENCIBIA Yordanis

Cuba

PAK Chol Min     

DPR Korea

     

 

Judo

Women’s -52 kg

XIAN Dongmei   

China

AN Kum Ae         

DPR Korea

HADDAD Soraya               

Algeria

NAKAMURA Misato        

Japan

     

 

 

Shooting

Men’s Trap

KOSTELECKY David         

Czech Republic

PELLIELO Giovanni            

Italy

ALIPOV Alexey   

Russian Federation

     

 

Shooting

Women’s 10m Air Pistol

GUO Wenjun       

China

PADERINA Natalia

Russian Federation

SALUKVADZE Nino

Georgia

     

 

 

Swimming

Women’s 400m Individual Medley

RICE Stephanie

Australia

COVENTRY Kirsty

Zimbabwe

HOFF Katie

United States

     

 

Swimming

Women’s 4x100m Freestyle Relay

DEKKER Inge, KROMOWIDJOJO Ranomi,

 HEEMSKERK Femke, VELDHUIS Marleen,

 SCHREUDER Hinkelien, van ROOIJEN Manon            

 

Netherlands

COUGHLIN Natalie, NYMEYER Lacey, JOYCE

Kara Lynn, TORRES Dara, SMIT Julia, SILVER Emily

 

United States

CAMPBELL Cate, MILLS Alice, SCHLANGER

 Melanie, TRICKETT Lisbeth, REESE Shayne               

Australia

     

 

Swimming

Men’s 400m Freestyle

PARK Taehwan  

Korea

ZHANG Lin

China

JENSEN Larsen

United States

     

 

Swimming

Men’s 400m MeMen’s 400m Individual Medley

PHELPS Michael 

United States

CSEH Laszlo

Hungary

LOCHTE Ryan     

United States

     

 

Weightlifting

Women’s 53kg

JAROENRATTANATARAKOON Prapawadee           

Thailand

YOON Jinhee       

Korea

NOVIKAVA Nastassia      

Belarus

     

 

Weightlifting

Men’s 56kg

LONG Qingquan 

China

HOANG Anh Tuan

Vietnam

IRAWAN Eko Yuli

Indonesia